Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Rumunska

Rozmanitá krajina Rumunska láká především dobrodruhy a milovníky přírody. Najdeme zde hory, vrchoviny, pobřežní nížiny a pobřeží Černého moře s turisticky atraktivními destinacemi. Tuto zemi na jihovýchodě Evropy bychom tak při cestách za poznáním neměli opomíjet.

Rumunsko leží na Balkánském poloostrově, hraničí s pěti státy a jeho břehy jsou na východě v délce 245 km omývány vodami Černého moře. Hornatému vnitrozemí dominuje vrchol Moldoveanu dosahující nadmořské výšky 2544 metrů. V pohraničních oblastech se pak rozkládají spíše nížiny se stepní vegetací, loukami a hustými lesy.

Pro vycestování do Rumunska potřebuje občan České republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Doklady by měly být platné minimálně po dobu pobytu v Rumunsku. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak je vhodné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Rumunsko je od roku 2007 členem Evropské unie. Občané EU a jejich rodinní příslušníci tak mají povinnost se do 15 dnů od vstupu na území Rumunska přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie. Pokud v zemi nechcete strávit déle než 3 měsíce, nepotřebujete si vyřizovat žádné další doklady a formality.

Abyste mohli v Rumunsku bez potíží cestovat autem, musíte mít u sebe platný řidičský průkaz (stačí český), technický průkaz, zelenou kartou a doklad opravňující k řízení vozidla. Pokud máte auto od někoho půjčené, budete potřebovat plnou moc majitele napsanou nejlépe v angličtině. Bezprostředně po vjezdu do Rumunska je nutné si zakoupit silniční známku, tzv. rovinietu. Všechna motorová vozidla (kromě motocyklů), registrovaná v Rumunsku či v cizině, musejí mít tuto dálniční nálepku, pokud chtějí použít rumunskou dálniční a silniční síť. Sehnat lze na poštách nebo u čerpacích stanic PETROM, její cena se odvíjí od typu vozu, jeho celkové váhy, emisní kategorie vozu a délky používání dálniční a silniční sítě. Kontroluje se nejen vylepená známka na čelním skle vozidla, ale i stvrzenka o zaplacení, proto si ji dobře uschovejte!

Do Rumunska je povolen bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby a spotřeby odpovídající délce pobytu a ročnímu období. Na dobu do 3 měsíců lze bez celních formalit dovézt také obytné auto, karavan či přívěs. Maximální rozměry vozidla však nesmí přesáhnout délku 12 metrů (bez přívěsu), 18,5 metrů (s přívěsem), výšku 4 metry a šířku 2,5 metru.

Cestování autem po Rumunsku vyžaduje velkou ostražitost, zvýšenou pozornost a také jistou dávku odvahy. Ačkoliv na mnoha hlavních silničních tazích došlo v posledních době k výraznému zlepšení, i tak je stav silnic v Rumunsku spíše špatný. Většina silnic je velmi úzkých a často představují jedinou sjízdnou komunikaci (málokdy osvětlenou) a tak zde můžete narazit na všechno možné. Často se zde pohybují chodci, cyklisté, koňské povozy, vozidla ve velmi špatném technickém stavu a nesmí chybět ani neustále přebíhající psi. Ve večerních a nočních hodinách to bývá opravdu adrenalinová jízda. Je proto dobré jezdit pomalu a opravdu opatrně. Některé silnice vyznačené na mapách jsou již dokonce nesjízdné a někdy pro řidiče i nebezpečné. Naplánujte si proto na cestu mnohem větší časovou rezervu, jelikož nevíte, kde se budete muset vracet a hledat cestu jinou.

Místní obyvatelé také často stopují auta, turistům se to však nedoporučuje. V Rumunsku je třeba zachovávat opatrnost, při průjezdu rumunským územím se zásadně nedoporučuje parkovat nebo přespávat v autech – hlavně na neosvětlených a neoznačených parkovištích mimo města. Bezpečnost je v zemi snížena i tím, že se zde vyskytují falešní policisté. Proto si dávejte dobrý pozor na své osobní doklady. Nebuďte překvapení, pokud po vás policista bude vyžadovat úplatek.

V Rumunsku je 135 km dálnic a 73 260 ostatních silnic. Jezdí se stejně jako u nás na pravé straně vozovky, dopravní značky i silniční značení je stejné jako v ČR. Maximální povolená rychlost ve městě je 50 km/hod., mimo město 90 km/hod. a na dálnici 120 km/hod. Povinné je používání bezpečnostních pásů a dodržování dopravních předpisů. Řízení pod vlivem alkoholu je zakázané (policie může řidiče podrobit namátkovému alkoholovému testu) stejně tak jako používání mobilních telefonů při jízdě. Rumunské silnice jsou většinou ve velmi špatném stavu, k opravám a zlepšení povrchu došlo pouze na několika málo hlavních tazích. Při cestě do hor vás může překvapit uzavírka horského průsmyku a to většinou z důvodu lavin nebo prudkého větru. Silnice přes pohoří Fagaraš je uzavřena od konce října do května. Při cestě do hor jsou doporučovány sněhové řetězy.

V Rumunsku je možné si v některé autopůjčovně zapůjčit vozidlo. V ceně bývají nelimitované kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Nebývá však započteno 19% DPH. Aby vám automobil půjčili, musíte mít alespoň 24 let a vlastnit již minimálně 2 roky řidičský průkaz. Autopůjčovny najdete na letištích nebo vlakových nádražích. Čerpací stanice jsou na cestách poměrně časté, na důležitých turistických trasách jsou dokonce otevřeny i non-stop.

Do Rumunska mnoho turistů jezdí převážně na hory a tam vám bude stačit spacák a vlastní stan. Možností ubytování je přesto v Rumunsku dostatek, najdete zde hotely, penziony, ubytování v soukromí statky či hostely. Výhodnou možností, kde se ubytovat jsou také kempy. Těch je v zemi okolo 150 a nachází se většinou v zajímavých lokalitách v horách nebo u moře a bývají otevřeny od června do září. Kvalita kempů je velmi rozdílná, ale raději počítejte se skromnějším vybavením.

Součástí lepších kempů bývají směnárny, restaurace nebo alespoň občerstvení. Samozřejmostí je kempech první kategorie tekoucí voda, sprchy, toalety, elektrické světlo a přípoj elektřiny 220 V. Můžete si zde levně pronajmout dokonce i chatku. Ceny se v průměru pohybují mezi 3-10 USD za osobu a den za stan, 6-20 USD za chatku. Mezinárodní kempinková karta CCI v Rumunsku neplatí, ale studenti mohou využít až 50% slevy na ubytování. Kempování ve volné přírodě je možné, ale příliš se nedoporučuje.Další informace o kempech v Rumunsku najdete například na adrese www.campingo.com.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 29 032 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko