Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rumunsko - základní informace

Oficiální název: Rumunsko
Hlavní město: Bukurešť
Počet obyvatel: 21 698 181
Rozloha: 238 391 km²
Měna: 1 rumunský leu (RON) = 100 bani
Úřední jazyk: rumunština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Rumunska?
Jak cestovat po Rumunsku?
Jak cestovat po Bukurešti?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Rumunsku
Nakupování v Rumunsku
Turistické cíle


Vstupní formality a základní informace

Kdy do Rumunska?
Rumunsko má kontinentální podnebí. Nejdeštivějšími měsíci jsou květen a červen. Jaro je přitom nejvhodnější dobou pro návštěvu Dunajské delty. Nejtepleji zde bývá stejně jako u nás v červenci a srpnu, kdy průměrné denní teploty dosahují 27°C a nejvíce lidí se rekreuje u pobřeží Černého moře. V zimních měsících teplota klesá od 0 až k -5°C. Zima, která trvá od prosince do března, poskytuje ideální podmínky pro milovníky zimních sportů.

Pasy, víza, doklady
Pro odcestování do Rumunska potřebuje občan české republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Doklady by měly být platné minimálně po dobu pobytu v Rumunsku. Rumunsko je od roku 2007 členem Evropské unie. Občané EU a jejich rodinní příslušníci tak mají povinnost se do 15 dnů od vstupu na území Rumunska přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie. Pokud v zemi nechcete strávit déle než 3 měsíce, nepotřebujete si vyřizovat žádné další doklady a formality.

Zdravotnictví
Česká republika s Rumunskem uzavřela dohodu o nejnutnějším lékařském ošetření. Rumunská zdravotnická zařízení vám tak v případě potřeby poskytnou zdarma neodkladnou lékařskou péči. Před cestou do Rumunska si ale musíte u své zdravotní pojišťovny vyzvednout formulář CZ/RO 111, na jehož základě se český občan zaregistruje na příslušné pobočce rumunské pojišťovny. Ve velkých rumunských městech jsou lékárny běžně dostupné, i když jejich vybavenost je slabší a nedá se srovnat s vybaveností v České republice. V odlehlejších oblastech se s lékárnou téměř nesetkáte, a pokud se vám to třeba podaří, nepočítejte s tím, že v ní něco seženete. Připravte se také na problémy s jazykovou bariérou, lékárníci mluví většinou jen rumunsky a nejsou příliš zvyklí na turisty. Před cestou je proto dobré se dostatečně zásobit běžnými léky i léky, které pravidelně užíváte. V létě je nezbytnou součástí vašeho vybavení také repelent proti hmyzu, zvláště pokud se chystáte do oblasti Dunajské delty.

Peníze
V roce 2005 proběhla v zemi měnová reforma a z oběhu byl stažen starý rumunský leu (ROL) a zaveden nový leu (RON). Z 10 000 starých leu se tak stal 1 nový leu. Od roku 2007 jsou platné pouze nové mince a bankovky. 1. ledna 2007 vstoupilo Rumunsko do Evropské unie, zatím je však v zemi stále oficiální měnovou jednotkou rumunský leu. Podmínkou vstupu do EU je zavedení měnové jednotky euro, předběžným termínem, kdy začnou platit rumunské euromince je brán rok 2014. Ve větších městech jsou akceptovány při placení kreditní karty, raději se o tom vždy ujistěte. V některých hotelích, restauracích a obchodech můžete platit také cestovními nebo eurošeky.

Domácí mazlíčci
Pokud jedete do Rumunska se svým psem nebo kočkou, musíte mít s sebou veterinární potvrzení vyznačující, že je zvíře v dobrém zdravotním stavu. Toto potvrzení však nesmí být starší než 10 dnů. Dále musíte mít potvrzení o očkování proti vzteklině.

Poloha a přírodní poměry
Rumunsko se rozkládá na Balkánském poloostrově a sousedí s Ukrajinou, Moldavskem, Srbskem, Bulharskem a Maďarskem. Na východě země jsou jeho břehy omývány Černým mořem v délce 245 km. Největší rumunskou řekou je Dunaj, který tvoří přirozenou hranici s Bulharskem. Další významnou řekou je Prut, vlévající se rovněž do Dunaje. Krajina je velmi rozmanitá, najdete zde hory, vrchoviny i pobřežní nížiny. Rumunské vnitrozemí je převážně hornaté, dominuje mu pohoří Karpaty s nejvyšší horou Moldoveanu, která měří 2544 metrů nad mořem. Na západě Rumunska stoupá ještě také pohoří Muntii Apuseni. V pohraničních oblastech se rozkládají spíše nížiny, jako například Velká uherská nížina nebo Valašská nížina. V nížinách se objevuje stepní vegetace, hory jsou porostlé smíšenými a listnatými lesy a výše se nacházejí horské louky.

Jak cestovat do Rumunska?

Letecká doprava
Doprava letadlem patří mezi nejdražší způsoby přepravy, pokud však chcete ušetřit čas, je letadlo nejlepším řešením. Počítejte však s tím, že všechna letadla přistávají v rumunském hlavním městě, což není zrovna turisticky přitažlivá lokalita. Musíte si tak zajistit dopravu z letiště na vámi vybrané místo. To však znamená další finanční výdaje. Doba letu mezi Prahou a Bukureští trvá asi 3 hodiny.

Železniční doprava
Asi nejlepším způsobem jak se dopravit do Rumunska je využít železniční dopravy. Rychlík Pannonia totiž jede z Prahy přímo až do Bukurešti a nikde nemusíte přestupovat. Kromě hlavního města vlak staví v mnoha zajímavějších lokalitách, jako je například Arad, Medias, Sighisoara, Brasov či Sinaia. Rychlík sice nepatří k nejluxusnějším, protože nemá třeba klimatizaci, ale výhodou je, že nebývá přeplněný a vždy si v něm pohodlně sednete. Přesto se doporučuje si zakoupit i místenku. Do Budapešti vás dopraví také rychlík Jaroslav Hašek. Přestože cena za vlakovou dopravu neodpovídá kvalitě přepravy, stále patří mezi nejvýhodnější. Můžete totiž využít některé z množství slev, které poskytují České dráhy. Cesta vás vyjde také znatelně levněji, pokud budete cestovat nočními vlaky.

Autobusová doprava
Rumunsko je od České republiky poměrně dost vzdáleno, proto nepatří cestování autobusem mezi nejpohodlnější. Pokud se pro tuto možnost přesto rozhodnete, pravidelné linky autobusů společnosti Eurolines odjíždí z autobusového nádraží Praha – Florenc a dovezou vás až do Bukurešti.

Automobilová doprava
Abyste mohli v Rumunsku bez potíží cestovat autem, musíte mít u sebe platný řidičský průkaz (stačí český), technický průkaz, zelenou kartou a doklad opravňující k řízení vozidla. Pokud máte auto od někoho půjčené, budete potřebovat plnou moc majitele napsanou nejlépe v angličtině. Bezprostředně po vjezdu do Rumunska je nutné si zakoupit silniční známku, tzv. rovinietu.

Jak cestovat po Rumunsku?

Autem
Cestování autem po Rumunsku vyžaduje velkou ostražitost, zvýšenou pozornost a také jistou dávku odvahy. Většina silnic je velmi úzkých a často představují jedinou sjízdnou komunikaci (málokdy osvětlenou) a tak zde můžete narazit na všechno možné. Často se zde pohybují chodci, cyklisté, koňské povozy, vozidla ve velmi špatném technickém stavu a nesmí chybět ani neustále přebíhající psi. Ve večerních a nočních hodinách to bývá opravdu adrenalinová jízda. Místní obyvatelé také často stopují auta, turistům se to však nedoporučuje.

V Rumunsku se jezdí stejně jako u nás po pravé straně vozovky. Maximální povolená rychlost ve městě je 50 km/hod., mimo město 90 km/hod. a na dálnici 120 km/hod. Povinné je používání bezpečnostních pásů. Řízení pod vlivem alkoholu je zakázané stejně jako používání mobilních telefonů při jízdě. Rumunské silnice jsou většinou ve velmi špatném stavu, k opravám a zlepšení povrchu došlo pouze na několika málo hlavních tazích. Je proto dobré jezdit pomalu a opravdu opatrně. Některé silnice na vyznačené na mapách jsou již dokonce nesjízdné a někdy pro řidiče i nebezpečné. Naplánujte si proto na cestu mnohem větší časovou rezervu, jelikož nevíte, kde se budete muset vracet a hledat jinou cestu.

V Rumunsku je možné si v některé autopůjčovně zapůjčit vozidlo. V ceně bývají nelimitované kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Nebývá však započteno 19% DPH. Aby vám automobil půjčili, musíte mít alespoň 24 let a vlastnit již minimálně 2 roky řidičský průkaz. Autopůjčovny najdete na letištích nebo vlakových nádražích. Čerpací stanice jsou na cestách poměrně časté, na důležitých turistických trasách jsou dokonce otevřeny i non-stop.

Autobusem
Pokud chcete po Rumunsku cestovat autobusem, obrňte se trpělivostí, protože to není zrovna jednoduchá záležitost. Jízdní řády se na nádražích nevyskytují buď vůbec, nebo pokud se vyskytují, nebývají aktuální. Regionální i dálkové autobusy jsou v poměrně děsivém stavu a neočekávejte v nich žádný komfort. Hojně využívané jsou také o něco zachovalejší mikrobusy. Ty však mají také svá mínus. Pokud do mikrobusu nenastoupí dostatek cestujících tak se čeká, než je plně obsazen. To však může trvat i několik hodin. V opačném případě se zase může stát, že je minibus nacpán k prasknutí a přepravujete se hlava na hlavě. Pokud tedy máte v úmyslu využít mikrobus jako prostředek, který by vás měl dovézt na návazný vlakový spoj v určitou dobu, rozmyslete si to.

Letadlem
Vnitrostátní leteckou přepravu zajišťuje rumunská letecká společnost TAROM. V zemi jsou 3 hlavní letiště: Otopeni u Bukurešti, Timisoara u Giarmata a Constanta, kde se provozují převážně charterové lety.

Vlakem
Rumunsko je protkáno poměrně hustou železniční sítí a také ceny jízdenek jsou velmi příznivé. Po zdejších kolejích jezdí 3 typy vlaků, které jsou odlišné jak cenové, tak i kvalitou. Tak například osobní vlaky „Personal“ jsou staré, oprýskané, pomalé a nepohodlné. Navíc zastavují v každé vesničce. Cena za takovou přepravu je proto velmi nízká. Spěšné vlaky „Accelerat“ jsou na tom co do kvality a stavu vagónů poměrně stejně jako vlaky Personal, jsou pouze rychlejší a dražší. Nejdražšími a nejkvalitnějšími vlaky jsou rychlíky „Rapid“, IC a EC, které odpovídají rychlíkům v České republice. Cesta takovýmto vlakem vás však vyjde dosti draho. Nemá smysl si připlácet za vagony 1. třídy, protože se zvýší pouze cena jízdenky, nikoliv úroveň cestování.

Trajektem / lodí
V turisticky zajímavých lokalitách jsou na několika trasách v provozu výletní lodě a vznášedla. Hlavním Černomořským přístavem je Constanta.

Jak cestovat po Bukurešti?

Autobusem, tramvají a trolejbusem

Bukurešťské autobusy, trolejbusy a tramvaje jsou v provozu každý den do 23 hodin. Jízdenky se prodávají ve žlutých stáncích u každé zastávky. Zakoupit si můžete denní, týdenní i dvoutýdenní jízdenky. Tramvajová síť je hodně rozšířená zejména v okolí centra města, ale většina tramvajových tratí je v žalostném stavu. Tramvajových linek po Bukurešti jezdí celkem 21 a vozy jsou převážně rumunské výroby. Trolejbusy jsou oproti nim modernější, hojně jsou zde zastoupeny vozy Ikarus z let 1997-2002. Dále zde jezdí také místní rumunské trolejbusy a staré trolejbusy ze Švýcarska. Trolejbusy zajišťují přepravu především v centru města, ale kvůli častým dopravním zácpám mívají pravidelně zpoždění.

Nejdůležitější je ve městě autobusová doprava, která nejspíš brzy nahradí tu tramvajovou. Celkově po městě jezdí 130 autobusových linek a zvláštností je, že zde neexistují kloubové autobusy. V poslední době byl zmodernizován autobusový vozový park a tak můžete často vidět vozy značky Mercedes, kterých město vlastní asi 500 kusů.

Metrem
Pod Bukureští se nachází 4 linky metra, které tvoří jedinou podzemní dráhu v zemi. Celkově je zde 62 km tratí se 45 zastávkami. Metro bylo zprovozněno v roce 1979, kdy se stalo součástí moderní přestavby města. Vozový park tvoří starší rumunské soupravy i modernější vozy firmy Bombardier, které jsou vybaveny klimatizací. Stanice jsou většinou čisté, dobře provedené i značené, což turistům značně pomůže. Nutné je koupit si jízdenku na 2 nebo na 10 jízd. Metro jezdí od 5 do 23 hodin.

Taxi
Taxislužby se rozmohly nejen v Bukurešti ale i v mnoha menších městech. Je dobré ho využít, pokud se potřebujete dostat někam, kde nejezdí vlakové ani autobusové spoje. Taxíky nebývají drahé a v menších městech je možné s taxikářem vyjednávat. Většina taxikářů je poctivá a vůči turistům férová, někteří dokonce odmítnou i spropitné, které jim chcete dát.

Stravování

Rumunská kuchyně
Rumunská kuchyně je silně ovlivňována okolními balkánskými zeměmi. Je velmi pestrá, sytá a také pikantní. Typickou zeleninou je pórek, lilek a paprika, hojně se připravují sladkovodní i mořské ryby. Oblíbenými druhy ryb jsou jeseteři, kapři, sledi a fogoši, kteří se upravují obvykle vařením, dušením nebo pečením. Specialitou z oblasti delty Dunaje je kapr na grilu. Často se používá maso skopové, hovězí, vepřové i zvěřina, které se většinou upravují na rožni nebo na dřevěném uhlí na roštu, tzv. grataru. Z hovězího se připravuje například „mitetei“, což je obdoba čevapčiči. Sekané maso s rýží ve vinném nebo zelném listu se nazývá „sarmale“. Mezi drůbeží speciality patří kuře na smetaně. Další specialitou je kapusta „a la Cluj“, což je směs kapusty nasekané nadrobno s mletým masem, podávaná s kysanou smetanou. Koření se převážně čerstvými bylinkami a hojně se užívá mletá paprika i samotné paprikové lusky. Nejčastější přílohou jsou vařené brambory nebo rýže a všelijaké druhy zeleniny. Ta se upravuje vařením, dušením na másle, zapékáním nebo dokonce plněním různými náplněmi. V Rumunsku se často vaří polévky, které mohou být buď nakyslé, nebo v létě osvěžující chlazené. Kyselé polévky „čorby“ se připravují z ryb, masa a zeleniny a zahušťují se vaječnými žloutky. Kyselost jim dodává šťáva z kvašeného zelí či citrónová šťáva. Rumuni mají rádi velmi sladké, někdy až přeslazené zákusky – dobrým příkladem je orientální chalva. Vyhledávaným dezertem jsou také pirožky a tvarohové dortíky. Specialitou rumunské kuchyně je zelenina nakládaná v dřevěném soudku, který je vytřený česnekem a také kandované ovoce.

Rumunské restaurace

Pokud si zajdete na oběd do některé z kvalitních rumunských restaurací, dostanete menu v obvyklém sledu. Nejdříve předkrm, neboli gustare, který se může skládat z kaviáru, plněných oliv, uzených kousků ryb a různých druhů sýra. Následuje hlavní předkrm ve formě plněných vajec, rajčat, zeleninových salátů s majonézou, upravených husích jater s nakládanými slanými okurkami. Dále následuje polévka a po ní hlavní chod. Když si v restauraci objednáte rybu či nějaké maso, je zvykem, že vám kuchař před přípravou přinese ukázat, z čeho bude pokrm zhotoven. Spropitné se od vás bude očekávat jen v lepších restauracích a přímořských letoviscích. Mimo hlavní město se spropitné běžně nedává.
Spíše se setkáte s vymáháním drobných úplatků.

Rumunské nápoje
Rumunsko proslavila hlavně výborná vína, jako je Murfatlar, Feteasca, Pinot Noir, Cabernet, Benátský ryzlink nebo i u nás kdysi hojně prodávaný Muscat Otonel. Rumuni si však víno ředí studenou sodovkou a pijí ho na ex. Oblíbeným destilátem je koňak „cujka“, jenž se podobá naší slivovici. Za národní nápoj je však považována švestková brandy „tzuika, které se vyrábí několik druhů. Rumuni vaří také poměrně dobré a levné pivo, které byste měli určitě ochutnat. V létě se připravuje Mazgram, který se podává ve vysoké sklenici, naplněné zčásti ledem a je doplněný silnou černou kávou a práškovým cukrem.

Ubytování

Hotely jsou v Rumunsku klasifikovány stejně jako v České republice určitým počtem hvězdiček od jedné do pěti, v závislosti na jeho vybavení a poskytovaných službách. Ve větších městech byly dokonce vystavěny i luxusní a moderní hotely, v zapadlejších oblastech se však s něčím takovým nesetkáte. Do Rumunska mnoho turistů jezdí převážně na hory a tam vám bude stačit spacák a vlastní stan. V horských vesničkách je také možnost ubytování v penzionu nebo v soukromí. Nejlevnější penziony však bývají velmi brzy obsazené, proto je dobré si ubytování dostatečně dopředu rezervovat. Další možností, kde se ubytovat jsou statky, hostely nebo autokempy. Těch je v zemi okolo 150 a nachází se většinou v zajímavých lokalitách v horách nebo u moře a bývají otevřeny od června do září. Můžete si zde levně pronajmout dokonce i chatku. Kempování ve volné přírodě je možné, ale příliš se nedoporučuje.

Bezpečnost v Rumunsku


Velkým nebezpečím v Rumunsku je množství volně se potulujících psů, jak ve městech, tak i na vesnicích. Je proto třeba zachovávat opatrnost a vyhýbat se jim, každoročně jsou zaznamenány stovky případů pokousání psy. Rumunsko je na evropské poměry poměrně zaostalou zemí, což se odráží také na kriminalitě. Nedoporučuje se vycházet za tmy ven, parkovat auta na neosvětlených místech mimo město. Peníze si vyměňujte vždy jen v oficiálních směnárnách či bankách, mohli byste být okradeni nebo podvedeni. Raději u sebe mějte jen tu nejpotřebnější hotovost a noste u sebe pouze kopie dokladů. Originály mějte uschované na bezpečném místě, třeba v hotelovém sejfu. V žádném případě v Rumunsku nestopujte. Cizinci jsou v Rumunsku častým terčem útoků místních výtržníků. Turisté bývají často okradeni, přepadáváni a jsou vyhledávaným cílem prostitutek nebo žebráků. Není ničím neobvyklým, že vás v autě zastaví falešní policisté či policejní hlídky.

Nakupování v Rumunsku


Hlavními suvenýry, které si turisté z Rumunska odváží, jsou ručně dělané dřevěné a tkané výrobky a ručně vyráběné ozdoby. Kromě ubrusů, krojů a vlněných koberců je oblíbeným produktem místní slivovice. V případě vývozu starožitností je nutno předložit doklady o tom, že byly tyto předměty legálně zakoupeny. Potraviny lze vyvážet pouze pro osobní spotřebu na dva až tři dny. Rumunsko je poměrně levnou zemí a výhodně se zde dají nakoupit základní potraviny, zejména olej, cukr, mouka, uzeniny a sladkosti.

Turistické cíle

Bukurešť
Rumunské hlavní město není zrovna turistickým lákadlem číslo jedna, přesto má své osobité kouzlo. Bukurešť je politickým, kulturním a hospodářským centrem země. Jelikož se v ní nachází hlavní rumunské letiště a všechna mezinárodní autobusová a vlaková nádraží, je také nejdůležitějším dopravním uzlem země. Rozkládá se na obou březích řeky Dambovita. V Rumunsku má velmi důležité postavení, jelikož je to jediné město, které má více jak 1 milion obyvatel.

Dominantou města je budova monumentálního Domu národů, kde dnes sídlí rumunský parlament a nachází se v něm centrum kongresové turistiky. Stavba tohoto Paláce parlamentu je po americkém Pentagonu druhou největší budovou na světě. Je vysoká 84 metrů a pod zemí je dalších 8 pater. Začala se stavět v roce 1984 jako rezidence diktátora Ceaucesca a komunistické strany. Palác je v dnešní době přístupný veřejnosti. Za návštěvu stojí Národní historické muzeum a Národní muzeum umění, nazývané také Skanzen, který představuje zajímavý etnografický park pod širým nebem.

Většina velkých budov, jako je například Rumunská veřejná knihovna Athenaeum a Cercul Militar, navrhli francouzští nebo ve Francii vyškolení architekti. Budovy byly postaveny v letech před první světovou válkou. Po druhé světové válce se město začalo rychle rozrůstat a byly zde vystavěny nevzhledné šedé paneláky. Tehdy začala výstavba sídlišť na místě nazývaném „Rudá Grivita“, které bylo za války vybombardováno. Počet obyvatel se tak rychle zdvojnásobil. Následně došlo také k demolici jižního města za účelem výstavby moderního Centra Civic, které však zůstalo nedokončeno a s největší pravděpodobností tomu tak ještě dlouho bude.

Temešvár
Město Temešvár rozkládající se na západě Rumunska poblíž hranic s Maďarskem se stalo centrem rumunské oblasti Banát a pyšní se množstvím památek z doby Rakouska – Uherska. Temešvár je také dynamicky se rozvíjejícím městem s dlouholetou průmyslovou tradicí a kvalitní infrastrukturou. Již v roce 1884 zde začaly svítit pouliční elektrické lampy, což jinde v Evropě ještě neznali. Dnes je město známé svými high-tech technologiemi a chemickým průmyslem. Slavný Gustav Eiffel zde dokonce postavil pěší most přes řeku Bega. Kromě mnoha historických památek ve městě najdeme také spoustu pamětních desek, které připomínají padlé během krvavé revoluce v roce 1989. Nejvýznamnější památkou z období této revoluce se stal kostel Tokes, který najdete na jih od centra města. Cennou církevní stavbou je Římsko-katolická katedrála a Srbská pravoslavná katedrála, které se nachází v centru nedaleko krásného náměstí Piata Unirii. V zámku z přelomu 14. a 15. století můžete navštívit muzeum s exponáty z historie, přírodních věd, národopisu a krásného umění. Zajímavá je také budova městské radnice z 18. století a dům „se železným stromem“, který připomíná dobu řemeslného rozkvětu města. Město Temešvár je také centrem kultury a zajít si zde můžete na operu, do kina, některé z uměleckých galerií či divadel.

Karpaty
Rumunské Karpaty jsou po Alpách druhým nejvyšším pohořím v Evropě a v Rumunsku zabírají téměř třetinu území. Svou výškou nepřesahují 2550 metrů nad mořem, ale i přesto jsou neobyčejně zajímavé a krásné. Toto mohutné horské pásmo se dále dělí na Východní, Jižní a Západní Karpaty a všechny jsou něčím jedinečné. Do Rumunska se nejčastěji jezdí právě kvůli horám. Na turisty zde čeká spousta nedotčených pohoří, horských jezer, jeskyní a stezek kde za celý den nemusíte potkat ani človíčka. To dělá z Karpat velmi zajímavou lokalitu pro horskou turistiku. Karpaty jsou rovněž vyhledávaným cílem lyžařů, kteří se sem vydávají zajezdit si na speciálně upravených sjezdovkách, které mají dokonce i noční osvětlení.

Retezat
V Jižních Karpatech na jihovýchodě Rumunska se rozkládá pohoří Retezat, která tvoří národní park o rozloze 56 tisíc hektarů. Nejvyšším vrcholem je Varful Peleaga měřící 2509 metrů nad mořem. Národní park Retezat je nejstarším parkem v Rumunsku a je jedinečný svou přírodou, kde najdeme nádherné hory, jezera, bohatou flóru a faunu. Žije zde mnoho chráněných druhů živočichů a rostlin. Retezat je jedno z nejkrásnějších a zároveň nejnavštěvovanějších rumunských pohoří, i tak je zde ale problém potkat člověka. V oblasti se nachází asi 80 jezer, které mají ledovcový původ. Největší z nich se jmenuje Bucura a leží ve stejnojmenném sedle pod vrcholem hory Peleaga a jeho hloubka dosahuje až 15 m. V Retezatu se nacházejí prameny řek Jiu a Mureş a také proslulá soutěska Porţile închise. Skrz pohoří vede množství dobře značených turistických stezek různých délek a náročností, přesto je dobré mít s sebou mapu. Za pobyt v národním parku se platí malý poplatek a platí zde zákaz rozdělávání ohně.

Sinaia
Rumunské zimní středisko a lázně Sinaia bývá často nazýváno také „Perlou Karpat“, jelikož se v jeho okolí rozkládá překrásná horská scenérie. Sinaiu najdeme na úpatí horského masívu Bucegi mezi vrcholy Furnica a Baiu Mare v malebné alpské krajině. Lázeňské město Sinaia se zaměřuje na léčbu neurózy, žaludečních a ledvinových chorob a na rekondiční programy. V blízkém okolí střediska můžete navštívit například královský zámek Peleš se 160 místnostmi, který byl postaven pro krále Karla I. v německém renesančním stylu. Zámek Peleš se svými mimořádně cennými sbírkami je dnes považován za jedno z nejvýznamnějších muzeí v Rumunsku. Cennou památkou je také klášter Sinaia z roku 1695 nebo středověký hrad Bran, ve kterém nocoval sám Drákula. Při příležitosti 200. výročí starého kostela v roce 1895 bylo otevřeno i klášterní muzeum, kde je uchována nejstarší expozice církevních předmětů v Rumunsku. Na konci 19. století se Sinaia stala luxusním horským městem s elegantními hotely, komfortními chatami a vyhlášenými kasiny. V oblasti je rovněž množství značených turistických stezek. Můžete se pěšky vydat k chatám Piatra Arsa, Babele, Pestera či Padina nebo k delším výstupům na vrcholy Omu a Babele. Město bylo pojmenováno po biblické hoře Sinaj, na jejímž úpatí stál klášter.

Fagaraš
Fagaraš je nejrozsáhlejším rumunským pohořím a najdeme zde také nejvyšší horu země Moldoveanu s výškou 2544 metrů nad mořem. Šířka celého pohoří je asi 40 kilometrů a zabírá plochu 3 000 km². V horách je rozeseto kolem 96 ples a vystavěno zde bylo několik přehrad. Turisté sem jezdí hlavně kvůli skvělým podmínkám pro pěší turistiku. Oblíbený je zejména asi týdenní hřebenový přechod vedoucí úchvatnou a divokou krajinou. V zimě se dá v horách lyžovat nebo se prohánět na snowboardu, zejména v okolí jezera Bâlea. Fagaraš se stal útočištěm mnoha druhů volně žijících živočichů, spatřit zde můžete kamzíky, divoká prasata, vlky, rysy, jeleny a dokonce i medvědy. Na horských pastvinách se prohání stáda ovcí a koní, která jsou hlídána pasteveckými psy.
Apuseni
Pohoří Apuseni se rozkládá na západě Rumunska a je složeno z několika menších horských celků, z nichž nejznámější a nejnavštěvovanější je Bihor a Vladeasa. Nejvyšší horou je Cucurbata Mare s výškou 1827 metrů nad mořem. Návštěvníky do pohoří Apuseni přitahují především rozsáhlé krasové oblasti s jeskynními systémy, soutěskami, propastmi a tunely. Nejznámějšími jeskyněmi jsou Focul Viu, Boghi a Ursilor. Nachází se zde také ledová jeskyně Scarisoara a propast s jeskyní s podzemním říčním tokem Cetatile Ponorului, která je významnou evropskou rezervací. Zdejší hřebeny jsou většinou porostlé hustými lesy, ve výškách nad 1000 metrů je však střídají horské louky a pastviny. Nejlepšími výchozími body do těchto hor jsou vesničky Ciucea nebo Bologa.

Sighisoara
Historické město Sighisoara leží v srdci Transylvánie nad řekou Trnava Mare a proslavilo se zejména jako rodiště Drákuly. Město je ideálním místem, kde začít své putování po Rumunsku, protože jsou zde dobré možnosti ubytování a zastavuje zde dokonce mezinárodní rychlík Pannonia jedoucí z Prahy. Díky své strategické poloze se ve středověku stalo důležitým centrem obchodu a řemesel, dnes je Singhisoara jediným opevněným městem v Rumunsku. Opevnění s věžemi bylo vybudováno v 15. století jako obrana proti nájezdům Osmanů. Nejnavštěvovanějším místem ve městě je rodný dům Vlada Tepeše Drákuly.

Sibiu
Město Sibiu se nachází v samém srdci Rumunska v Transylvánii. V roce 2007 bylo společně s Lucemburkem vyhlášeno evropským městem kultury. Město má čerstvě zrekonstruované historickému centrum s dominantní pravoslavnou katedrálou postavenou v letech 1902-1908. Její věž dosahuje výšky 74 metrů a je tak nejvyšší v celé Transylvánii. Ve středu města najdeme náměstí Piata Mare, které je jedno z největších v Transylvánii. Náměstí je olemováno historickými domy a stojí zde také katolický kostel, radnice, palác Brukenthal, krásná kašna a fontána. Palác Brukenthal je významnou rumunskou pozdně barokní památkou. V interiéru najdete galerii s díly takových umělců jako Roubens nebo Kupecký. Menší náměstíčko Piata Mica je častým dějištěm kulturních akcí a tradičních trhů. Stojí zde Dům umělců a Etnografické muzeum. V Sibiu se dochovala také část městského opevnění i strážních věží. Nejzachovalejší část je u opery Thalia. Nesmíte vynechat návštěvu Astra Muzeum, což je největší skanzen v Evropě. Sibiu je známé především početným německým obyvatelstvem. Město je obklopeni pohořím Cindrel a Lotru.

Brašov
Brašov je menší město nacházející se v Transylvánii a obklopené vrcholky Karpat. Město je na rumunské poměry velmi čisté, udržované a může se pochlubit mnoha historickými i kulturními památkami. Město bylo v minulosti pod silným německým vlivem, který je zde neustále nepatrně cítit. Místní zajímavostí je velký nápis s názvem města, který je zasazen ve svahu a připomíná tak nápis v americkém Hollywoodu. Kabinovou lanovkou se můžete nechat vyvézt na nedaleký kopec tyčící se nad městem. Turisticky přitažlivé je jen staré centrum města, v jeho okolí již vyrostly nevzhledné paneláky. Dominantou historického centra je Černý kostel s jedněmi z největších varhan v Rumunsku i sbírkou orientálních koberců. Kromě kostela najdeme na Centrálním náměstí jedinečnou středověkou krčmu, která je stará kolem 500 let a patří mezi nejnavštěvovanější lokality ve městě. Nad Brašovem se tyčí středověká pevnost, kde občas pobýval i legendární hrabě Drákula. Město chrání mohutné hradby s gotickými a renesančními branami a nechybí zde ani historická radnice z roku 1420.

Dunajská delta
Tato jedinečná oblast se stala vyhledávaným cílem turistů z celého světa zejména kvůli své kráse a bohatství živočišné a rostlinné říše. K vidění je zde přes 1200 druhů rostlin a více než 3400 druhů živočichů, u nichž mnozí jsou pod ochranou zákona. Jde především o volavky bílé, labutě, kormorány a pelikány. Od roku 1990 je celá oblast Dunajské delty pod ochranou mezinárodní organizace UNESCO. Vstup do některých zón je proto možný jen s povolením Správy rezervace biosféry v Dunajské deltě.

Banát
V tomto rumunském kraji žije již více jak 180 let početná česká komunita. Nachází se zde 6 českých vesnic: Gerník, Svatá Helena, Rovensko, Šumice, Bígr a Eibentál, z nichž každá má své jedinečné a neopakovatelné kouzlo. V těchto vesnicích se jakoby zastavil čas a zatím sem nepronikla moderní civilizace. Zdejší lidé mluví stále česky a udržují své tradice a zvyky již po staletí. Banát poskytuje ideální podmínky pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. České vesnice jsou navzájem propojeny značenými turistickými cestami, které vedou kolem nejatraktivnějších míst, jako jsou jeskyně, soutěsky, propasti a krasové kaňony.

Constanta
Největší rumunský přístav u pobřeží Černého moře je zároveň vyhledávaným turistickým letoviskem. Ve městě se dochovalo mnoho starověkých architektonických památek, najdeme zde mořské akvárium, spoustu divadel i muzeí. Dochovala se také část nejdelšího mozaikového chodníku na světě a zbytky hradeb. Městu dominuje katedrála z 19. století a zajímavostí je také mešita a rumunská Socha Svobody. Nedaleko města můžete navštívit známý Trajánův val. Constanta byla nejdříve součástí Bulharska, následně ji dobyli Turci a od roku 1878 patří k Rumunsku.

Mamaia
Oblíbené rumunské přímořské letovisko se rozprostírá mezi sladkovodním jezerem a Černým mořem. Zdejší několika kilometrové pláže jsou lemovány moderními, kvalitními hotely a také sportovními a zábavními zařízeními. Zdejší sladkovodní jezero Siutghiol poskytuje ideální podmínky pro nejrůznější vodní sporty. Mamaia je nejstarším rekreačním střediskem na rumunském pobřeží, jelikož byla založena již roku 1906. Dnes je jedním z nejvyhlášenějších středisek v jihovýchodní Evropě. Místní pláže mají jemný písek a pozvolný vstup do moře, proto jsou ideální pro rodiny s dětmi. V roce 2004 byla v Mamaii zprovozněna vyhlídková lanová dráha, díky které mohou turisté z 50 metrové výšky pozorovat dění v okolí. Dále zde pro zábavu slouží vodní park, letní divadlo, množství diskoték a barů.

Eforie Nord
Druhé největší letovisko na rumunském pobřeží a zároveň také oblíbené lázeňské město. Bahno z jezera Techirghiol má blahodárné účinky na léčbu kožních chorob, pohybového ústrojí a svalových potíží. Příznivě na člověka působí také zdejší slunce, mořská voda i vzduch. Eforie Nord bylo vystavěno na 30 metrů vysokém útesu a lemuje ho 3 km dlouhá písečná pláž vhodná ke koupání a relaxaci. Pláž lemují moderně vybavené hotely s léčebnými zařízeními a bazény s vodou přivedenou z jezera.

Saturn
Letovisko Saturn se nachází v zátoce Černého moře a obklopují ho termální siřičitá jezera. Na zdejší široké písečné pláži vyrostlo několik hotelů nabízejících balneoterapii a množství dalších léčebných procedur, které nejsou ani příliš drahé. V letovisku Saturn tedy můžete prožít příjemnou ozdravující dovolenou a také provozovat spoustu sportovních aktivit, jako je bowling, tenis, minigolf, volejbal nebo se projet po pláži na koni.

 
 

Náš tip

Srí Lanka - sen cestovatelů 2025

Srí Lanka - sen cestovatelůNeváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia

USA - velký okruh s Yellowstonem

Velký okruh po USAObjevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko